16-årig Bellingham sendte dansker ud efter hotdogs

Danske Kristian Pedersen var Birmingham-spiller, dengang en 16-årige Jude Bellingham kom op på førsteholdet, og han viste hurtigt, hvor stort talentet er.



Lionel Messi har lige vundet Ballon d'Or. Erling Haaland kunne nok også have vundet den. Spoler vi tiden et år frem, kan det meget vel være Jude Bellingham, som vinder den. 

Den 20-årige englænder har nemlig spillet på et tårnhøjt niveau for Real Madrid siden sit skifte i sommer, og det hele kulminerede i lørdags, da han scorede begge mål i 2-1-sejren over FC Barcelona. Her var særligt det ene mål et decideret kunststykke.

Alle har efterhånden set, hvad Jude Bellingham kan, men det er ikke alle, som så ham spille fodbold, da han kom op på Birminghams førstehold i en alder af bare 16 år. Det gjorde danske Kristian Pedersen dog, for han spillede i klubben dengang, og han kan melde, at en 16-årig verdensstjerne i svøb også dengang gjorde et stort indtryk.

– Jeg ved ikke, om vi andre jokede lidt med det, men jeg var sådan lidt skeptisk til at starte med, at en 16-årig fik lov til at spille for os. Han skal jo have lov til at bevise sig selv, hvis de mener, han er så god, men jeg selv var lidt skeptisk. Men så længe han gør det godt til træning, er der ikke noget der. Og så allerede til første træning… Altså nogle af ting, han rendt rundt og lavede der, det var helt vildt, husker Kristian Pedersen med et grin og fortsætter:

– Vi havde en øvelse, kan jeg huske, hvor vi kører en-mod-en. Og så skal jeg tilfældigvis mod Jude, og han sender mig fuldstændig ud efter hotdogs. Han er bare virkelig stærk en-mod-en. Og han er klog og meget moden af sig. Det overraskede mig meget, fortæller han til Tipsbladet.

Han kan melde om en knægt dengang, som var meget professionel, og som ikke ville skeje ud. Han kendte til hierarkiet. 

Kristian Pedersen var da heller ikke i tvivl om dengang, at Bellingham nok ville drive det langt. Hvor hurtigt det til gengæld er gået er en anden sag. Det viser sig dog, at Birmingham så rigtigt ved at pensionere hans nummer, dengang han skiftede til Borussia Dortmund, selv om han var en purung spiller.

– Der var jo lidt delte meninger. Der var ingen tvivl om, at alle i truppen vidste, at Jude er en klassespiller. Men at frede hans nummer efter en sæson som 16/17-årig… Det var vildt nok, at Birmingham gjorde det. Man kan så bare sige, at det bare har vist sig at være rigtigt set. 

Kristian Pedersen mødte faktisk Jude Bellingham i sidste sæson, dengang danskeren tørnede ud for FC Köln, og Jude Bellingham spillede for Borussia Dortmund. De hilste på hinanden, og Kristian Pedersen kunne hurtigt konstatere, at han ikke har ladt al succesen stige sig til hovedet. 

Jude Bellingham er dog ikke den eneste Bellingham, som gør sig i professionel fodbold. Også hans bror Jobe lader til at have en lovende fremtid foran sig. Den 18-årige Bellingham-bror spiller i dag i Sunderland efter sit sommerskifte fra Birmingham, og det gør han udmærket på næsthøjeste liganiveau i England. 

Kristian Pedersen nåede også at træne lidt sammen med ham, men han vil ikke sammenligne dem, for det er to forskellige personer, og de her hver deres spidskompetencer, forklarer han. 

Til gengæld må han følge med fra afstand, om den yngste af de to Bellingham-brødre formår at følge sin brormand.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Paolo Maldini lander stort job

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen