16-årig Bellingham sendte dansker ud efter hotdogs

Danske Kristian Pedersen var Birmingham-spiller, dengang en 16-årige Jude Bellingham kom op på førsteholdet, og han viste hurtigt, hvor stort talentet er.



Lionel Messi har lige vundet Ballon d'Or. Erling Haaland kunne nok også have vundet den. Spoler vi tiden et år frem, kan det meget vel være Jude Bellingham, som vinder den. 

Den 20-årige englænder har nemlig spillet på et tårnhøjt niveau for Real Madrid siden sit skifte i sommer, og det hele kulminerede i lørdags, da han scorede begge mål i 2-1-sejren over FC Barcelona. Her var særligt det ene mål et decideret kunststykke.

Alle har efterhånden set, hvad Jude Bellingham kan, men det er ikke alle, som så ham spille fodbold, da han kom op på Birminghams førstehold i en alder af bare 16 år. Det gjorde danske Kristian Pedersen dog, for han spillede i klubben dengang, og han kan melde, at en 16-årig verdensstjerne i svøb også dengang gjorde et stort indtryk.

– Jeg ved ikke, om vi andre jokede lidt med det, men jeg var sådan lidt skeptisk til at starte med, at en 16-årig fik lov til at spille for os. Han skal jo have lov til at bevise sig selv, hvis de mener, han er så god, men jeg selv var lidt skeptisk. Men så længe han gør det godt til træning, er der ikke noget der. Og så allerede til første træning… Altså nogle af ting, han rendt rundt og lavede der, det var helt vildt, husker Kristian Pedersen med et grin og fortsætter:

– Vi havde en øvelse, kan jeg huske, hvor vi kører en-mod-en. Og så skal jeg tilfældigvis mod Jude, og han sender mig fuldstændig ud efter hotdogs. Han er bare virkelig stærk en-mod-en. Og han er klog og meget moden af sig. Det overraskede mig meget, fortæller han til Tipsbladet.

Han kan melde om en knægt dengang, som var meget professionel, og som ikke ville skeje ud. Han kendte til hierarkiet. 

Kristian Pedersen var da heller ikke i tvivl om dengang, at Bellingham nok ville drive det langt. Hvor hurtigt det til gengæld er gået er en anden sag. Det viser sig dog, at Birmingham så rigtigt ved at pensionere hans nummer, dengang han skiftede til Borussia Dortmund, selv om han var en purung spiller.

– Der var jo lidt delte meninger. Der var ingen tvivl om, at alle i truppen vidste, at Jude er en klassespiller. Men at frede hans nummer efter en sæson som 16/17-årig… Det var vildt nok, at Birmingham gjorde det. Man kan så bare sige, at det bare har vist sig at være rigtigt set. 

Kristian Pedersen mødte faktisk Jude Bellingham i sidste sæson, dengang danskeren tørnede ud for FC Köln, og Jude Bellingham spillede for Borussia Dortmund. De hilste på hinanden, og Kristian Pedersen kunne hurtigt konstatere, at han ikke har ladt al succesen stige sig til hovedet. 

Jude Bellingham er dog ikke den eneste Bellingham, som gør sig i professionel fodbold. Også hans bror Jobe lader til at have en lovende fremtid foran sig. Den 18-årige Bellingham-bror spiller i dag i Sunderland efter sit sommerskifte fra Birmingham, og det gør han udmærket på næsthøjeste liganiveau i England. 

Kristian Pedersen nåede også at træne lidt sammen med ham, men han vil ikke sammenligne dem, for det er to forskellige personer, og de her hver deres spidskompetencer, forklarer han. 

Til gengæld må han følge med fra afstand, om den yngste af de to Bellingham-brødre formår at følge sin brormand.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Store ord om Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Angriber meldes tæt på

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Højlund roser FC Københavns fans

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Brøndby præsenterer stor profil

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Kommer til AGF efter monstersæson

FC København byder på kantspiller

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

Dansk klub har ham på radaren